کلیات اورژانس پیش بیمارستانی

Emergency Medical Services 

 

  تاریخچه اورژانس+تصاویر

 

 15 جزء EMS طبق قوانین EMSS عبارتنداز:

1- نیروی انسانی

2- آموزش

3- ارتباطات

4- حمل و نقل

5-مرکز اورژانس

6- واحدهای مراقبت ویژه

7- آژانس های ایمنی عمومی

8- مشارکت خدمت گیرندگان

9-دسترسی به خدمات

10-انتقال بیمار

11-حفظ اسناد استاندارد شده

12-آموزش و اطلاع رسانی

14- برنامه های مدیریت بلایا و بحران

15- کمک های دو طرفه

عموم مردم بخش مهمی از سیستم EMS هستند که اغلب نادیده گرفته می شوند. اورژانس باید برای آموزش عموم مردم در مورد تشخیص وضعیت اورژانس، نحوه دسترسی به خدمات اورزانس ، و آغاز اقدامات حیاتی پایه BLS و کنترل خونریزی مصدوم برنامه داشته باشد.(اورژانس های طبی پیش بیمارستانی میانی ج 1 ص11)

ثابت شده است که در صورت آموزش بخش عمده شهروندان در مورد اقدامات احیا پایه و سریع تر بودن زمان دسترسی به اقدامات احیا پیشرفته تعداد موارد احیاء موفق افزایش خواهد یافت. (میانی ج1 ص 12)

موسسه قلب آمریکا AHA گزارش می دهد که احیا مغزی در صورت عدم انجام مداخلات احیای پایه یا همان BLS در عرض 4 دقیق موفق نخواهد بود.

برنامه ارزیابی سیستم EMS شامل:

1- سیاست و قانون گذاری

2- مدیریت منابع: بطوریکه تمام بیماران دسترسی یکسانی به خدمات اورژانسی قابل قبول داشته باشند.

3- آموزش و منابع انسانی

4- حمل و نقل:بیماران با اطمینان و امنیت با آمبولانس زمینی یا هوایی انتقال داده شوند.

5-ارتباطات

6- مراکز

7- سیستم های تروما

8- آموزش و اطلاع رسانی

9- دستورات پزشکی: در هر سیستم باید پزشکی به عنوان پزشک راهنما (50-10) حضور داشته باشد .اینپزشک توصیه های پزشکی لازم را به اطلاع مراقبت کنندگان غیر پزشک رسانده و بر تمام جنبه های مراقبت از بیمار نظارت می کند.

10- ارزیابی

 نکته: افکار عمومی از سیستم فوریتهای پزشکی انتظار عالی بودن دارد و ما خود نیز نباید از خود کمتر از این را انتظار داشته باشیم.

بخش مهمی از ارتباط با دیگران از طریق زبان بدنی و تون صدا صورت می گیرد.تکنسین هایی که از اعماق وجود خود خالصانه مراقب بیمار هستند بسیار آرام با او برخورد می کنند. از دید بیمار این امر به مراتب مهم تر از گذاشتن IV استفاده از برانکار یا گرفتن EKG است.

 

نقش پزشک راهنما در سیستم EMS:

 - آموزش به پرسنل

- مشارکت در انتخاب پرسنل و تجهیزات

- تدوین پروتکل های اورژانس در همکاری با پرسنل مجرب

- مشارکت در بهبود کیفیت خدمات و حل مشکلات

 

دستورات پزشکی:

1- on-line medical direction

همان دستورات پزشکی تلفنی است که توسط تلفن یا بی سیم به پرسنل اورژانس حاضر در صحنه داده توسط پزشک داده می شود.

2- off-line medical direction

دستورات پزشکی جاری

به سیاستها ، رویکردها و پروتکل های پزشکی که پیش از تماس تلفنی توسط پزشک تنظیم شده است اطلاق می شود.

 پروتکل ها:

سیاستها و رویکردهای EMS هستند که رویکرد استاندارد شده ای به مشکلات شایع بیماران ، سطح ثابتی از اقدامات پزشکی واستانداردی برای قابلیت دسترسی فراهم می کنند.بر اساس این پروتکل ها ، پزشک راهنما می تواند در تفسیر شکایت بیماران ف درک یافته های ارزیابی و ارائه درمان مناسب به صورت تلفنی به پرسنل پیش بیمارستانی کمک کند.پروتکل ها در مورد اقدامات اورژانس شامل چهار T هستند.

 

 

درجات گواهینامه یا سطح بندی پرسنل EMS :

در سال 1983 بدلیل تفاوت در واژگان مورد استفاده در اورژانس منطقه ای و ایالتی حدود 30 درجه مختلف از ارائه دهندگان خدمات اورژانس پیش بیمارستانی وجود داشت.پس از آن جریان ثبت ملی EMT ها آغاز شد و DOT برنامه ای بصورت 4 درجه مختلف از ارائه دهندگان تهیه نمود این درجات عبارتند از:

امدادگر First Responder

معمولا اولین اشخاص آموزش دیده در اورژانس هستند که در صحنه حادثه حاضر می شوند و نقش انها تثبیت وضعیت بیمار تا زمان رسیدن پرسنل ارائه دهنده خدمات پیشرفته است.این افراد برای انجام ارزیابی کلی بیمار و انجام اقدامات اورژانسی مانند کنترل خونریزی ، تثبیت وضعیت ستون مهره ها و CPR آموزش دیده اند.همچنین می توانند به تولد نوزاد در شرایط اورژانس کمک نمایند.در برخی مناطق در زمینه تجویز اکسیژن و استفاده از دفیبریلاتور خارجی خودکار نیز آموزش می بینند.

 

تکنسین سطح پایه : EMT Basic

این گروه از ارائه دهندگان خدمات اورژانس تمام آنچه را First responder ها انجام می دهند یاد می گیرند ضمن اینکه قادر به انجام روشهای پیچیده بی حرکت سازی ، محدود نمودن بیمار و رانندگی با امبولانس نیز هستند.آنها می توانند در تجویز داروهای خاص و در برخی از موارد لوله گذاری داخل نای کمک کنند.

 

تکنسین سطح میانی EMT Intermediate

 باید تمام مهارتهای  EMT-B را کسب نموده و در زمینه اقدامات پیشرفته تامین و حفظ راه هوایی ، درمان با مایعات داخل وریدی و سایر مهارتهای پیشرفته خاص نیز مجرب باشد.

 

 تکنسین سطح پیشرفته EMT Paramedic

پارامدیک بعنوان ارائه دهنده پیشرفته ترین خدمات EMS  در تمام مهاتهای EMT-I و همچنین مهارتهای پیشرفته ارزیابی بیمار ، مدیریت تروما ، فارماکولوژی،کاردیولوژی و سایر مهارتهای پزشکی آموزش می بیند.پارامدیک باید دوره های احیا پیشرفته قلبی ALS و احیا پیشرفته اطفال PALS را که توسط AHA توصیه می شود طی نماید.

 

  

 

/ 1 نظر / 500 بازدید
احسان صدرایی فر دانشجوی امداد و سوانح

سلام استاد عزیز و معظم.مطالبتان بسیار فوق العاده و کاری است.