اسید پاشی ، کمکهای اولیه

سوختگی شیمیایی نوع از سوختگی است که در اثر برخورد مواد اسیدی یا قلیایی با پوست بوجود می آید. این مواد در  پاک کننده توالت ، اسید باتری ، مایع سفید کننده ، مواد شیمیایی صنعتی. جامدات وجود دارد. اسید ممکن است به حالت جامد یا مایع وجود داشته باشد. در صورت ریخته شدن پودر اسیدی روی پوست بدلیل وجود رطوبت پوست می تواند باعث آسیب آن بشود و بهترین اقدام پاک کردن پوست از اسید با فوت کردن، وزش جریان باد یا تکان دادن عضو است و نباید روی آن آب ریخت چون باعث تسریع در واکنش مخرب آن می شود.میزان سوختگی و اسیب ناشی از اسید یا مواد قلیایی بستگی به نوع اسید یا باز و مدت زمان تماس با پوست دارد. آسیب معمولا به قسمت تماس نگه داشته و معمولا باعث آسیب های عمیق در بافت نیست.

اولین اقدام در برخورد با مواد اسیدی یا قلیایی:

بهترین اقدام شستشوی محل با آب خنک فراوان است.البته همه مواد شیمایی با اب برطرف نمی شوند و یا ممکن است با اب واکنش بدهند ولی اکثر این مواد با شستشو برطرف می شوند و اثرات و عوارض جانبی کمتری را روی پوست بجا می گذارند.

شستشوی محل با آب در دقایق اولیه سوختگی از عوارض زیادی پیشگری می کند.

توجه: زمانیکه به شستشوی محل می پردازید دقت کنید که اب آلوده روی قسمتهای دیگر بدن نریزد و جاهای دیگر را آلوده نکند.

- هرگز آب را با فشار یا بصورت اسپری روی محل نریزید چون اسیب را بیشتر می کند.

- بهتر است محلی که شستشو داده می شود عاری از پوشش لباس و جواهرآلات باشد.

- چنانچه محل سوختگی بعد از شستشوی اولیه هنوز احساس سوزش دارد به شستن آن حداقل به مدت 15 دقیقه دیگر ادامه دهید.

-در صورت داشتن لنز تماسی در چشم و پاشیده شدن مواد شیمایی به چشم ، باید لنز از چشم خارج گردد چون مواد شیمایی در زیر آن جمع شده و باعث تخریب بافت چشم می شوند.

- در صورتیکه به آب فراوان دسترسی ندارید عضو را داخل آب غوطه ور کنید.

بهتر است همزمان با شستشوی محل با شماره تلفن 115 تماس بگیرید و با دادن شرح حال واقعه از انها درخواست کمک نمایید.

پس از شستشوی محل به مدت 20 دقیقه برای معاینه محل سوختگی و درمان به مرکز درمانی مراجعه نمایید.

همیشه این نکته را بخاطر داشته باشید که در سوختگی ها خصوصا سوختگی همراه با حرارت فقط محل را با آب فراوان بشویید و در لحظات اولیه روی محل سوختگی پماد یا مواد دیگر نمالید.

سوختگی هایی که نباید با آب شستشو داد

این سوختگی معمولا ناشی از برخورد با مواد ذیل می باشد:

1-اسید سولفوریک: در صورت ریخته شدن روی پوست باعث سوختگی شدید نشود باید محل را با صابون تمیز کرد. ترکیب آب با اسید سولفوریک باعث تولید گرما می شود ولی شستن محل با اب خیلی بهتر از رها کردن آن می باشد.بعد از شستشوی محل می توان از محلول بی‌کربنات سدیم یک درصد برای شستشو موضع مورد تماس استفاده کرد.

2-اسید کربولیک یا فنول : نوعی اسید برای ضد عفونی کردن .در صورت برخورد پوست با این ماده ابتدا محل را با الکل شستشو دهید سپس با اب فراوان.البته اگر الکل در دسترس نبود بهتر است با همان اب بشویید.هرگز الکل را داخل چشم نریزید.

3-اسید هیدروفولوریک: این اسید شیشه را در خود حل می کند برای همین در ظرف پلاستکی نگهداری می شود.در صورت سوختگی با این اسید بهتر است محل ابتدا با محلول جوش شیرین تمیز شود و سپس با آب شستشو داده شود.در مراکز درمانی از ژل یا محلول کلسیم گلوکونات برای خنثی کردن اثر اسید استفاده می کنند.سوختگی با این اسید ممکن است علایم ظاهری در ابتدا نداشته باشد برای همین محل آلوده را باید حتما تمیز کرد.

4- ترکیبات فلزی روکش شده با روغن

بهترین اقدام در صورت برخورد مواد شیمایی با چشم شستشوی فراوان با اب است.

 

 

منابع مطلب:

http://www.webmd.com

daneshnameh.roshd.ir

 

 

/ 1 نظر / 510 بازدید
سید حمیدرضا

شما واقعا افتخار میکنه افرین به تو