زایمان در آمبولانس یا منزل

اقدامات قابل انجام در مورد مادر باردار در حالت زایمان شامل:

1-  اقدامات قبل از زایمان

2- اقدامات حین زایمان

3- اقدامات بعد از زایمان

 

اقدامات قبل از زایمان:

- اول تعیین کنید که آیا زمان کافی برای رسیدن به مرکز درمانی دارید یا زایمان نزدیک است زیرا بهتر است زایمان در مرکز درمانی انجام شود.

- وسایل لازم برای زایمان را آماده کنید.کیت OB یا همان کیت وسایل لازم برای زایمان اورژانسی که شامل وسایل زیر می باشد:

1- قیچی یا تیغ استریل

2- کلامپ بند ناف

3- پوار پلاستیکی کوچک

4- دستکش استریل

5- پتوی نوزاد

6- پوشک بهداشتی

7- گان و عینک محافظ

8-زیرانداز مادر

9- حوله یا پارچه ای برای گرم نگهداشتن نوازد

آماده کردن مادر:

مادر را طاقباز بر روی زمین یا نیمه نشسته بر روی تخت آمبولانس بخوابانید.مادر از کمر به پایین باید لخت شود و قسمتهای دیگر بدن وی کاملا پوشیده شود.چنانچه زایمان داخل خودروی شخصی انجام می شود یک پای خود را بر روی کف ماشین و پای دیگر را بر روی صندلی بگذارد و مفصل زانو و ران در حالت خمیده نگه داشته شود.

 

 آماده نمودن محیط زایمان:

ملافه یا حوله ها را زیر مادر قرار دهید.پاهای بیمار را بلند کنید و سر وی را توسط یک یا دو بالش محافظت کنید.از ملافه ها و حوله های استریل داخل کیت OB (ست زایمان آمبولانس) جهت حفظ نظافت محیط زایمان استفاده کنید.یک ملافه را زیر باسن بیمار قرار دهید و دیگری را بر روی سطح شکم بیاندازید و سایر ملافه ها را بر روی رانها قرار دهید.

 

 

البته برای زایمان حالتهای زیر قابل انجام می باشد و انجام آن بسته به راحتی مادر در این حالت دارد:

 زایمان نوازد:

همکار شما در کنار سر بیمار قرار گیرد و به وی دلداری دهد.ممکن است مادر بخواهد که دست یک نفر را بگیرد. ممکن است فریاد بزند یا هیچ چیزی نگوید.گاهی خانمها دچار حالت تهوع می شوند و استفراغ می کنند.چنانچه استفراغ روی دهد سر مادر را به یک طرف بچرخانید و دهان وی را پاک کنید.

باید مادر را مرتبا از نظر ظاهر شدن سر نوزاد در مدخل واژن چک کنید.زمان شروع انقباض رحم تا انقباض بعدی توالی انقباضات را مشخص می کند.در زمان انقباض ، رحم و شکم سفت می شود.به علاوه مدت زمان هر انقباض را باید در نظر بگیرید.موعد زایمان غالبا زمانی است که فواصل انقباضات به فاصله یک تا  دو دقیقه باشد و برای مدت 30 تا 60 ثانیه طول بکشد.

مرتبا از نظر تاجی شدن سر جنین مادر را کنترل کنید.وقتی سر جنین تاجی شد، انگشتهای خود را که با دستکش پوشیده شده در قسمت استخوانی او بگذارید و به منظور جلوگیری از زایمان ناگهانی جنین ، به ارامی روی آن فشار وارد کنید.از لمس کردن و اعمال فشار روی صورت و قسمتهای نرم سر(ملاج) خودداری کنید.با یک پارچه تمیز فشاری آرام به صورت افقی روی پرینه (عضلات بین واژن و مقعد) وارد کنید تا خطر پارگی تروماتیک ناحیه را کاهش دهید.

زمانی که نوزاد خارج می شود ناحیه میان دو راه را به آرامی توسط گاز استریلی فشار دهید تا ضمن خارج شدن نوزاد مانع از پاره شدن این قسمت شوید.

از طرف دیگر به علت فشار بر رکتوم ممکن است مدفوع خارج گردد که باید مراقب این مساله هم باشید.

با ظاهر شدن دهان و بینی نوازد به کمک پوآر ابتدا دهان و سپس سوراخهای بینی را از ترشحات پاک کنید.در این هنگام از مادر بخواهید تا زور نزند.

به خاطر داشته باشید قبل از وارد نمودن پوآر به دهان یا بینی نوزاد آن را فشار دهید و تخلیه نمایید.

 دانلود فیلم های مرتبط با زایمان

 

 ادامه مراحل زایمان

بررسی بند ناف دور گردن:

در ادامه مراحل زایمان گردن نوزاد را لمس کنید و ببیند که بند ناف دور گردن گیر نکرده باشد.در صورت وجود بند ناف دور گردن آن را به ارامی و بدون فشار از دور گردن وی آزاد کنید سپس به مادر بگویید تا دوباره زور بزند.

آزاد کردن شانه ها :

در ادامه برای آزاد شدن شانه های نوزاد ابتدا سر نوزاد را به آرامی به سمت پایین هدایت کنید تا شانه خارج شود.ممکن است لازم باشد در ادامه برای خارج نمودن شانه تحتانی به آرامی سر نوزاد را به سمت بالا هدایت کنید.

زمانیکه بدن خارج شد ، به آرامی و محکم نوزاد را بگیرد ممکن است بدن نوزاد لیز باشد مراقب باشید که گردن نوزاد را در وضعیت طبیعی قرار دهید تا راه هوایی باز بماند.

جداکردن بند ناف:

سپس اولین گیره بند ناف را در فاصله 17 سانتی متری و دومی را به فاصله 7 سانتی متری از بدن نوزاد روی بند ناف بزنید و بعد از اطمینان از بسته بودن کال گیره ها ، بند ناف را در فاصله بین دو گیره با قیچی استریل یا تیغ بیستوری ببرید.

 خروج جفت:

معمولا بعد از تولد نوزاد جفت خود به خود طی  20 تا 30 دقیه بعد خارج می شود. هرگز قسمت انتهایی بند ناف را برای تسریع در خروج جفت به زور بیرون نکشید.

 

 

 

 

 

تعین ضریب آپگار

 

/ 0 نظر / 312 بازدید